Epidemie chřipky na území ČR postupně odeznívá

Vytvořeno: 17. 2. 2017 Poslední aktualizace: 17. 2. 2017

„Podle nejnovějších údajů Státního zdravotního ústavu chřipková epidemie na území ČR postupně odeznívá. Přetrvávají však regionální epidemická ohniska,“ uvedla Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

V 7. kalendářním týdnu celková nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky poklesla v České republice o 14,5 % a dosáhla hodnoty 1 335 nemocných na 100 000 obyvatel. Pokles nemocnosti pozorujeme ve všech věkových skupinách a je patrný ve všech krajích, kromě kraje Karlovarského. Aktuálně nejvyšší nemocnost je hlášena z krajů Jihomoravského, Pardubického, Jihočeského a Libereckého.

Národní referenční laboratoř pro chřipku a oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu ve spolupráci s krajskými hygienickými stanicemi vývoj nemocnosti i nadále monitorují. Dominujícím původcem zůstává virus chřipky typu A/H3N2.

„Stále platí doporučení pokud možno vyhýbat se větším uskupením lidí a ve zvýšené míře dbát na dodržování základních hygienických pravidel, především kýchat do kapesníku a po cestě hromadnou dopravou si vždy umýt ruce. Pokud už jste nemocní, chovejte se zodpovědně, infekci nepodceňujte a nešiřte dál – je mnohem lepší chřipku vyležet než nákazu šířit ve svém okolí,“ upozorňuje Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Ačkoliv řada evropských států hlásí stále plošnou epidemii, přibývá těch, které hodnotí situaci jako regionální či lokální epidemie. Regionální nebo lokální epidemie chřipky jsou zaznamenávány zejména na severu Evropy.

 

Veškerá aktuální data naleznete na webu Státního zdravotního ústavu.

 

 

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?