S dotazy ke zdravotnické péči pro občany z Ukrajiny se obraťte na infolinku +420226201221volba č. 2, která je v provozu denně od 8 do 19 hodin. Linka slouží ke komunikaci v českém, ukrajinském a ruském jazyce, a to i pro případy tlumočení do českého jazyka pro poskytovatele zdravotních služeb.
Якщо у Вас виникли питання щодо охорони здоров’я громадян України, звертайтесь на інформаційну лінію +420226201221 –  варіант № 2, який працює щодня з 8:00 до 19:00. Лінія використовується для спілкування чеською, українською та російською мовами, навіть для випадків перекладу на чеську для медичних працівників.

Došlo k celoevropskému výpadku produkce radioizotopů

Vytvořeno: 12. 9. 2008 Poslední aktualizace: 12. 9. 2008

 

Uvedený reaktor zajišťuje produkci většiny všech radioizotopů používaných pro medicínské účely v zemích Evropské unie. Ačkoli další dodavatelé radioizotopů pro Evropu – reaktory v Kanadě a Jižní Africe – maximalizovali své výkony, dojde v Evropě přibližně k 4 až 6týdennímu výpadku dodávek technecia.

 

Ministerstvo zdravotnictví ČR spolu se Státním ústavem pro kontrolu léčiv a s lokálními zastoupeními dodavatelů zajistilo na další týdny dodávky nedostatkových izotopů v rozsahu zhruba 50 %. Toto množství by mělo umožnit provedení neodkladných vyšetření. Dočasně ale bude nutné odložit některá dlouhodobě plánovaná vyšetření. O aktuální situaci a dalším postupu byla informována všechna specializovaná pracoviště v České republice.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek jednal o vzniklé situaci i budoucím zajištění produkce izotopů pro Evropskou unii se svými evropskými kolegy v úterý 9. září 2008 v Paříži u příležitosti zasedání Rady pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele (EPSCO). „Odstavení reaktoru v Holandsku mimo jiné ukázalo, že je třeba otevřít otázku, zda by nebylo vhodné v Evropě zajistit další produkční kapacitu, a tak předejít potenciálním výpadkům v dodávkách radioizotopů pro lékařské účely,“ říká ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.


Jste spokojeni s obsahem této stránky?