Dodržujte karanténu, apeluje ministr a hlavní hygienička

Vytvořeno: 4. 2. 2021 Poslední aktualizace: 6. 2. 2021

V reakci na množící se porušení karanténních opatření apeluje Ministerstvo zdravotnictví v čele s ministrem zdravotnictví Janem Blatným a hlavní hygieničkou ČR Jarmilou Rážovou na veřejnost, aby dodržovala opatření. Do dnešního dne krajské hygienické stanice nařídily více než 1 240 000 karantén. Lidem, kteří karanténní opatření poruší, hrozí pokuta.

„Pokud vám byla nařízena domácí karanténa kvůli kontaktu s pozitivní osobou, je nutné zůstat doma. Nejedná se o žádný trest, ale důležité opatření v prevenci dalšího šíření nákazy novým koronavirem. Prosím, nevycházejte v době karantény ven a s ohledem na ostatní členy domácnosti se snažte o co největší izolaci i v tomto prostředí,“ zdůraznil ministr zdravotnictví Jan Blatný.

„Podobně jako u jiných respiračních nákaz, pokud se necítíte dobře, zůstaňte doma. Pokud je vám nařízena karanténa, zůstaňte doma a maximálně omezte jakékoliv kontakty s dalšími osobami, a to včetně členů vlastní domácnosti. Je to nejjednodušší a zároveň efektivní řešení aktuální situace. Velmi důležité je také hlásit všechny kontakty. Jen tak může dojít k jejich vytrasování, které je nezbytným předpokladem k omezení až eliminaci dalšího síření nákazy. Hlášením kontaktů chráníte sebe, své nejbližší, a ovlivňujete vývoj jak epidemiologické situace, tak související protiepidemická opatření, která zasahují do života nás všech,“ řekla hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová.

Jen za leden 2021 nařídily krajské hygienické stanice 245 000 karantén. Samotné KHS nebo s pomocí Policie ČR zkontrolovaly za dané období 518 osob, přičemž k pochybení došlo u třetiny z nich. Nejčastěji se přestupky řeší pokutou ve výši od 1 000 až do 10 000 Kč. V několika případech však byla věc předána orgánům činným v trestním řízení, neboť bylo zjištěno podezření na spáchání trestného činu. Za nepodrobení se karanténě uložené podle zákona o ochraně veřejného zdraví hrozí pokuta až do výše 3 000 000 Kč.


Odbor komunikace s veřejností
Mgr. Barbora Peterová, vedoucí tiskového oddělení a tisková mluvčí, e-mail: tisk@mzcr.cz

 

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?