Ministerstvo zdravotnictví nově přechází na doménu mzd.gov.cz. Více informací.

Chci to tady dokončit, plánuje Adam Vojtěch. Vysvětlil, proč se vrátil

Vytvořeno: 27. 5. 2021 Poslední aktualizace: 30. 5. 2021

Datum vydání: 27. 5. 2021
Zdroj: MF Dnes
Autor: Robert Oppelt, Eva Zahradnická


Po osmi měsících se na ministerstvo zdravotnictví vrací Adam Vojtěch. Podle svých slov cítí k resortu odpovědnost. „Řekl jsem si – než aby tady byl někdo, kdo by byl pátým ministrem v roce, je dobře, aby byla stabilita,“ vysvětluje v rozhovoru pro MF DNES staronový ministr.

Loni na konci září jsem se vás při bilančním rozhovoru ptala, jaké to je, nebýt už ministr. A jaké je být znovu ministr?
Musím říct, že je to jiný pocit, než když jsem nastupoval v rámci prvního mandátu, když člověk přichází s vizí dalších čtyř let. A jiné to je, když člověk nastupuje po delší pauze před koncem volebního období, když jde možná s trochu realističtějším pohledem na celou oblast, ale na druhou stranu s velkou zkušeností. Což je také hlavní důvod, proč jsem se rozhodl přijmout tu nabídku. Uvědomil jsem si, že pro resort v této situaci je lepší, pokud tam bude někdo, kdo se nebude muset znovu rozkoukávat. Po těch změnách potřebuje stabilitu.

Před osmi měsíci jste mi také říkal, že nebudete znovu kandidovat do Sněmovny. Platí to?
Je to mise, která je jasně ohraničená volbami s cílem stabilizace a dokončení věcí, které jsem jako ministr rozpracoval. Nebudu kandidovat ve sněmovních volbách.

Vy jste se nyní stal znovu nadřízeným svého předchůdce Petra Arenbergera. On se vrací do čela vinohradské nemocnice, ačkoli má potíže s vysvětlením svého majetku a střetem zájmů. Zůstane ve funkci, nebo ho odvoláte?
Důležité bude vyčkat výsledků kontrol, které tam byly ještě před mým nástupem nařízeny, dokonce ještě před nástupem pana Arenbergera. Je tam kontrola ministerstva financí. Bude klíčové, jak dopadnou tyto kontrolní nálezy. Pokud dopadnou dobře, není důvod dělat radikální změnu. Bude nezbytné, aby pan profesor splnil podmínku bezpečnostní prověrky. O tom se určitě budeme bavit.

Jak dlouho jste nabídku být znovu ministrem zvažoval? Cítil jste velkou odpovědnost?
Ano, stále cítím odpovědnost vůči resortu. Řekl jsem si – než aby tady byl někdo, kdo by byl pátým ministrem v roce, který se do voleb bude prakticky jen rozkoukávat, tak bude dobře, aby byla stabilita. A aby se dotáhly i necovidové věci. Ve Sněmovně máme legislativu před třetím čtením. Třeba pacienti, kteří potřebují inovativní léky, čekají na změnu novely zákona o veřejném zdravotním pojištění.

Platí, že až v říjnu skončíte, jedete jako velvyslanec do Finska?
To ještě nemůžu potvrdit, omlouvám se. Platí ale, že nebudu kandidovat ve volbách. Jestli budu na ministerstvu do října, záleží také na tom, jak dlouho se bude formovat nová vláda po volbách.

Odcházel jste z „ministerstva covidu“, situace teď budete muset dořešit. Co je stěžejní?
Nadále očkování. Zájem ze strany mladší generace není takový, jaký bychom očekávali. Ve spolupráci s Úřadem vlády se připravuje kampaň, která by měla na tuto generaci cílit. Bude nutné cílit na těch 70 i více procent proočkovanosti dospělé populace. Pak to bude otázka testování, testovací strategie v létě a po létě, až opět začnou fungovat školy a lidé se budou vracet z celého světa. Bude dost důležité, abychom podchytili riziko návratu lidí z rizikových oblastí a dalšího vzedmutí pandemie, byť jsme v jiné situaci než před rokem.

V úterý se ve Sněmovně hovořilo o covid pasu a opozice jej smetla ze stolu. Jak to s ním bude dál?
Myslím, že bychom měli rozdělit dvě oblasti. Jedna je covid pas pro přeshraniční styk, kde je už na cestě nařízení Evropské unie, které nastavuje pravidla. Pro cestování našich lidí bude klíčové, aby byl nastaven systém, jak bude pas fungovat, jak bude vydáván, jak jej získají. Druhá oblast je komplikovanější, a to je využití covid pasu pro vnitrostátní účely, pro nějaké akce a další. Tam shoda není ani v rámci vládních poslanců.

To budete muset ale vyřešit ještě do konce školního roku.
Ano. Budu tlačit na to, abychom to vyřešili co nejdřív. Včera se debata vedla o tom, že by se zákon projednal v legislativní nouzi, to však neprošlo vzhledem k jeho obsahu a kontroverzím, které způsoboval. Budeme to muset rychle přepracovat a dát tam jen tu část, která kontroverze nevzbuzuje, abychom novelu byli schopni zvládnout v legislativní nouzi, protože to je asi jediná možnost, jak to můžeme stihnout, aby lidé pro cestování mohli covid pasy používat.

Kritikům vadilo, že se zákon týká všech infekčních nemocí. Takže ho opravíte a bude se vztahovat jen na covid?
Přesně tak. Včerejší debata ukázala, že názory jsou velmi rozdílné.

Budete trvat na tom, že se po návratu ze zahraničí mají testovat i očkovaní lidé?
Pokud bude člověk očkován dvěma dávkami, myslím, že testování úplně nezbytné není. Na druhou stranu nemůžeme vyloučit, že se vyvine ve světě nová mutace a očkování nebude tak účinné. To je něco, co je stále neznámá. Vývoj je poměrně dynamický a testovací strategii mu musíme případně přizpůsobit. Je to i o sekvenování a vytipovávání rizikových vzorků. Pokud ale nebudou žádné vědecké poznatky o tom, že by očkování nebylo účinné na mutace, které doposud známe – a zatím se jeví, že účinné je – v takovém případě si nemyslím, že je nutné všechny očkované dvěma dávkami povinně testovat.

Jako ministr jste měl své odborné poradce, třeba docenta Rastislava Maďara. Nedávno skončila mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES). Navážete s někým znovu spolupráci?
Nesporně s nimi chci být v kontaktu. Jsme v kontaktu v průběhu času a nevidím důvod, abych s nimi nadále nekomunikoval. Třeba s panem docentem Maďarem, se kterým jsme v kontaktu průběžně. Je otázka, jakou formu ta spolupráce bude mít. Pochopil jsem, že skupina MeSES chce být externí skupinou, takže to musíme probrat. Vždy jsem se snažil najít konsenzus a naslouchat odborníkům u kulatého stolu. Myslím, že to je určitě lepší než si pak vyměňovat vzkazy přes média. Tomu bych se chtěl vyhnout.

Budete obnovovat svůj tým, politické náměstky? Změnila se i hlavní hygienička a máte novou náměstkyni pro zdravotní péči Martinu Vašákovou. Obě jsou ale ve státní službě.
V tuto chvíli si potřebuji s těmito kolegy sednout. Určitě se budeme bavit o další spolupráci. Faktem je, že je všechny znám z předchozího období, ať už to byli ředitelé nemocnic, které jsem třeba i jmenoval. Uvidíme. Určitě je jasné, že nějaké nejbližší spolupracovníky si přivedu znovu, některé nikoli, protože už mají jiná angažmá. O jménech bych zatím nehovořil, ale určitě to nebude o radikálních změnách.

Loni byly před koncem prázdnin spory o roušky. Teď budou mít děti od 12 let možnost očkování, pokud Evropská léková agentura vakcínu schválí. Upravíte strategii roušek ve školách?
Pokud bude registrace vakcíny platit i pro nižší věkové skupiny, není důvod očkování neumožnit na dobrovolné bázi v širším věkovém spektru. Záležet bude na rodičích, zda to budou akceptovat. Pravda ale je, že návrat dětí do škol rizikem je a musíme se na něj připravit po tom letním období, kdy lidé budou cestovat po celém světě, a tím pádem bude existovat riziko, že by se situace mohla zhoršit.

Budete pokračovat v rozvolňování pomocí balíčků?
Nemám důvod to v tuto chvíli zásadně měnit. Pokud jde o systém balíčků dle rizikovosti, to dává smysl. Myslím, že je správně, že se šlo na kritérium incidence přepočtu na obyvatele, byť je pravda, co řekla paní hlavní hygienička, že teď možná zpomalování nebude tak razantní, jako když jsme klesali z tisícovek denně. Určitě se projeví očkování a je zájmem každého, aby se život vrátil do normálních kolejí, byť u základních opatření jako respirátory v místech se zvýšeným počtem osob, jako je MHD, budu spíš razit názor, abychom oproti minulému roku a létu tuto základní ochranu ponechali.

Byl jste vždy aktivní v reformách zdravotnictví. Jaké zákony, jež se netýkají covidu, lze dotáhnout do konce?
Dnes jsou realizovatelné pouze tři zákony, které míří do poslední schvalovací fáze. První je novela o veřejném zdravotním pojištění, která řeší vstup inovativních léků a léky na vzácná onemocnění. Druhá je novela zákona o návykových látkách a třetí o léčivech. Ty řeší pravidla pěstování léčebného konopí a digitalizaci receptů s modrým pruhem. Pak jsou tam pozměňovací návrhy, zejména zavedení elektronického očkovacího průkazu, což byl můj pozměňovací návrh jako poslance. A pak je tam návrh před druhým čtením, zákon o elektronizaci zdravotnictví, na kterém jsme pracovali několik let na ministerstvu. Myslím, že v covidovém období se ukázalo, že elektronizace a sdílení dat jsou klíčové.

A ostatní oblasti, reformy?
Znovu bych chtěl nahodit řetěz u reformy primární péče, reformy péče o duševní zdraví. Chtěl bych je oživit, protože covid bude snad zdárně zvládnut, ale systémové výzvy zůstanou nadále. A je tu i otázka prevence – obezita, onkologie, diabetes. Tito pacienti budou dál.

Před těmi osmi měsíci jste se mi při rozhovoru také přiznal, že manželka Olga vám v tom nejnáročnějším ministerském období říkala, abyste se na to už vykašlal. Byla ráda, že se na ministerstvo vracíte?
Slovo ráda není to správné slovo, ale je pravda, že její názor pro mě byl zásadní. Respektovala, že je to zkrátka dobrá volba z toho pohledu, že mohu dokončit věci, na kterých jsem začal pracovat. Potěšilo mě, že nebyla ten, kdo by návrat vetoval, a podpořila mě. Je ale pravda, že v tom nejkrizovějším období to, co jsem vám říkal, tak bylo. Na druhou stranu teď je doba jiná a je to jasně časově ohraničená mise do sněmovních voleb. Kdyby to bylo angažmá na dalších několik let, bylo by to asi o něčem jiném.


Jste spokojeni s obsahem této stránky?