S dotazy ke zdravotnické péči pro občany z Ukrajiny se obraťte na infolinku +420226201221 – volba č. 2, která je v provozu denně od 8 do 19 hodin. Linka slouží ke komunikaci v českém, ukrajinském a ruském jazyce, a to i pro případy tlumočení do českého jazyka pro poskytovatele zdravotních služeb.
Якщо у Вас виникли питання щодо охорони здоров’я громадян України, звертайтесь на інформаційну лінію +420226201221 – варіант № 2, який працює щодня з 8:00 до 19:00. Лінія використовується для спілкування чеською, українською та російською мовами, навіть для випадків перекладу на чеську для медичних працівників.
Program HPH v ČR
Koordinace programu na národní úrovni spočívá v:
- naplňování cílů WHO/HPH podepsané v Dohodě o spolupráci s mezinárodním sekretariátem WHO/HPH v Kodani (viz příloha č. 5)
- přehledu dostupných materiálů/rešerší jako evidence based informačního zdroje – jsou uveřejňovány na webových stránkách MZ – portál kvality
- pravidelných setkávání HPH koordinátorů ZZ (poslední bylo v lednu 2012)
- aktivitách cílených na propagaci programu k rozšiřování sítě – v září 2011 Podzimní škola HPH v ČR
- výběru členských poplatků a převedení celkové částky do stanoveného termínu na účet mez. sekret. HPH (za rok 2011 splněno.) Nemocnice, které vstoupily do mez. sítě v roce 2011 a účastní se pilotního projektu „recognition process, nemusely platit za rok 2011 členské poplatky.
- Etapa 2004 – 2010: v návaznosti na projekt WHO se uskutečnil pilotní projekt se zapojením 5 nemocnic, zavádění standardů pro podporu zdraví.
- BCA 2010 – 2011: realizace projektu: Podpora zavádění standardů podpory zdraví v ZZ dle Manuálu EÚ WHO – EUR/06/5064214.
V rámci projektu byl realizován:
„Základní kurz pro nemocniční koordinátory programu HPH ve ZZ“ (začleňování standardů pro podporu zdraví a systému sebehodnocení do sledování kvality péče a bezpečnosti pacient v konkrétním ZZ, překlad 3 základních vzdělávacích dokumentů HPH do češtiny.
- 34 frekventantů ze 17 nemocnic (11 přímo řízených, 3 krajské, 3 nestátní) považuje kurz za přínosný – 14 nemocnic má zájem o další vzdělávání v oblasti podpory zdraví
- Program je považovaný za přínosný pro pacienty i pro personál, největší zájem je o zavedení systémového sledování rizikových faktorů u pacientů a implementaci podpůrných a edukačních programů v oblasti kouření u pacientů a personálu (užší spolupráce s Centry pro závislé na tabáku, zájem o zřizování nových)
- v roce 2011 se do mezinárodní sítě HPH nově přihlásilo 6 nemocnic a jedna nemocnice členství ukončila.
- v roce 2012 bylo členy sítě HPH již 9 českých nemocnic z toho 3 přímo řízené MZ (VFN, FN Motol, FN Olomouc, ÚVN, Nemocnice Jihlava, Nemocnice Pelhřimov, Nemocnice Valašské Meziříčí, Klaudiánova nemocnice Mladá Boleslav, Nemocnice Šumperk)
Pozice programu HPH na mezinárodním poli a ve zvyšování kvality péče v ČR; Význam spolupráce MZ ČR a WHO:
- sledování rizikových faktorů u pacientů a podpora edukace a prevence
- nejnižší náklady na řešení komplikací a infekcí jsou v případě, kdy žádné komplikace a infekce nenastanou. Edukací a spoluprací s pacientem jim předejdeme.
- angažovaný pacient = levný pacient
- zapojení do mezinárodních tematických projektů. Nemocnicím i státům zapojeným do projektů umožňují vyzkoušet nové metody, upozornit na problematiku svého regionu nebo případně nabídnout své zkušenosti jako „příklady dobré praxe“ ostatním. Členské země mohou také své příklady „dobré praxe“ prezentovat na serveru mezinárodní sítě WHO nemocnice podporující zdraví. Výsledky a výstupy mezinárodních projektů přinášejí důležité podklady a informace, ze kterých vycházejí strategie a doporučení WHO.
Výzkumný projekt „Recognition Process“
- Udržet kontinuitu programu a pozitivní motivaci nemocnic k vytvoření funkční struktury Národní sítě HPH v ČR
- Otevřít diskuzi k možnostem využití HPH jako jednoho z nástrojů pro zvýšení efektivity léčby a kvality zdravotní péče