Přínosy dobrovolnické činnosti ve zdravotnictví

Vytvořeno: 11. 4. 2022 Poslední aktualizace: 11. 4. 2022

Dobrovolnická činnost ve zdravotnickém zařízení má mnohostranný efekt pro všechny zúčastněné.

  • Pro dětské i dospělé pacienty je dobrovolnická činnost vhodným doplňkem spektra služeb, které nemocnice nabízí mimo zdravotní péči. Návštěvy dobrovolníků a zapojení do dobrovolnických aktivit pacientům zlepší náladu, ukrátí dlouhou chvíli, vyplní volný čas a celkově přispívají k lepší adaptaci a zvládání stresu v důsledku hospitalizace. Dlouhodobě hospitalizovaným pacientům zachovává kontakt s běžným světem mimo zdravotnické zařízení.
  • Rodinám pacientů může pomoci vědomí, že na podporu svého dítěte nebo nemocného příbuzného nejsou sami a že jim dobrovolníci pomáhají udržovat pacientovu psychickou pohodu.
  • Pro zdravotnické zařízení přináší dobrovolnická činnost posílení lidského přístupu a psychické podpory pacientům a přispívá ke zvýšení kvality a efektivity spektra služeb, které nemocnice svým pacientům nabízí.
  • Dobrovolnicím a dobrovolníkům přináší jejich činnost především pocit užitečnosti a radost ze smysluplné pomoci druhým, nové životní zkušenosti, zlepšení dovedností i získání kompetencí pro budoucí profese. Má prokazatelně pozitivní dopad i na zdraví dobrovolníků.