S dotazy ke zdravotnické péči pro občany z Ukrajiny se obraťte na infolinku +420226201221 – volba č. 2, která je v provozu denně od 8 do 19 hodin. Linka slouží ke komunikaci v českém, ukrajinském a ruském jazyce, a to i pro případy tlumočení do českého jazyka pro poskytovatele zdravotních služeb.
Якщо у Вас виникли питання щодо охорони здоров’я громадян України, звертайтесь на інформаційну лінію +420226201221 – варіант № 2, який працює щодня з 8:00 до 19:00. Лінія використовується для спілкування чеською, українською та російською мовами, навіть для випадків перекладу на чеську для медичних працівників.
Podmínky účasti, finanční mechanismy
Programu se mohou, podle druhu finančního mechanismu, účastnit organizace a instituce veřejného sektoru, nevládní organizace, univerzity a výzkumné ústavy a také soukromé společnosti.
Podle typu akce se prostřednictvím příslušného finančního mechanismu přiděluje finanční příspěvek. Pravidla přidělování a využití příspěvků detailně vymezuje pracovní plán, který je zveřejňován obvykle začátkem kalendářního roku.
Z hlediska právního zajištění účasti na programu se jedná o dvoustranný vztah mezi Evropskou komisí a konečným příjemcem, resp. nositelem projektu, kdy veškerá práva a povinnosti konečného příjemce k danému projektu jsou řešena ve smlouvě a v souvisejících právních dokumentech.
S výjimkou specifických tendrů je základním principem programu spolufinancování, kdy Evropská komise přispěje na projekt určitou částkou. Maximální výše příspěvku zpravidla nepřesahuje 60% celkových nákladů, ve výjimečných případech však může být i vyšší (až 80%).
Mezi další podmínky účasti patří, že podpořená akce nesmí vést k zisku a veškeré výdaje lze uplatnit až po podpisu smlouvy.
Finanční příspěvky lze získat v rámci těchto mechanismů:
-
finanční příspěvek na projekty
O příspěvek může požádat jakákoli organizace (z veřejného i neveřejného sektoru), která sídlí v jedné ze zemí, jež se mohou programu účastnit. Na základě zveřejnění výzvy mohou předkládat návrhy v souladu s pracovním plánem pro příslušný rok. Návrhy musí mít „evropskou“ přidanou hodnotu a být inovativní.
Délka projektu by neměla přesáhnout tři roky. Vzhledem k předkládanému mezinárodnímu charakteru by měl zahrnovat více organizací z různých zemí (spolu s hlavním žadatelem by se projektu měl účastnit minimálně jeden další přidružený partner z jiné země).
Projekty jsou předkládány ve formě pracovních balíčků, přičemž hlavní žadatel zodpovídá především za jeho koordinaci a ostatní partneři za realizaci jednoho nebo více pracovních balíčků.
Více informací na stránkách EAHC (anglicky) zde.
-
finanční příspěvek na konference
O příspěvek mohou žádat jednotlivé instituce z veřejného sektoru, orgány státní správy a samosprávy, univerzity, či nevládní organizace, které sídlí v jedné ze zemí, jež se mohou programu účastnit. Cíle konference musí být v souladu minimálně s jedním z cílů pracovního plánu pro příslušný rok. Konference musí mít evropskou dimenzi, tj. musí se jí účastnit minimálně 10 zemí, jež se mohou programu účastnit a nesmí generovat zisk.
Délka akce, tj. příprava a organizace konference, by neměla přesáhnout 12 měsíců.
Více informací na stránkách EAHC (anglicky) zde.
-
finanční příspěvek na provoz nevládních organizací a specializovaných sítí (granty na provozní náklady)
Jedná se o příspěvek na základní provoz a další rozvoj činnosti během jednoho roku. Činnost příslušného žadatele musí rozvíjet politiku veřejného zdraví na evropské úrovni, resp. některý z cílů programu.
O příspěvek mohou žádat pouze nezávislé neziskové nevládní organizace, které mají své členy minimálně v polovině členských států EU (pokud možno rovnoměrně geograficky rozmístěných v rámci EU).
Více informací na stránkách EAHC (anglicky) zde.
-
finanční příspěvek na vypsání zakázky na dodání služby
Příspěvek je určen na realizaci zakázky na dodání služby, která je v souladu s cíly programu a pravidly uvedenými v pracovním plánu pro příslušný rok.
Více informací na stránkách EAHC (anglicky) zde.
-
příspěvek na společnou akci Společenství a jednoho nebo více členských států
O příspěvek na společnou akci Společenství (Evropské komise) a jednoho nebo více členských států mohou požádat instituce z veřejného sektoru nebo neziskové organizace, které jsou za tímto účelem specificky jmenované jednou ze zemí, jež se mohou účastnit programu.
Více informací na stránkách EAHC (anglicky) zde.
-
finanční příspěvek na akce mezinárodních organizací
Finanční příspěvek na své aktivity mohou získat i mezinárodní organizace, a to prostřednictvím přímých grantových dohod s Evropskou komisí.
Další informace k účasti a finančním mechanismům naleznete na stránkách Výkonné agentury pro zdraví a spotřebitele (EAHC) zde (anglicky).