Stanovení nebezpečného výrobku: sada umělých nehtů O.R.D® Cosmetic, Splendid Nail, NO: W001

Vytvořeno: 29. 2. 2016 Poslední aktualizace: 29. 2. 2016

Ministerstvo zdravotnictví postupem podle § 6 věty druhé zákona o obecné bezpečnosti výrobků č. 102/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů, stanoví jako nebezpečný tento kosmetický přípravek:

 

O.R.D® Cosmetic, Splendid Nail, NO: W001, EAN: 6951829869016 (kód neexistuje)
značení dle dolepené etikety: UMENY NEHTY, ITEM NO:HY150138,
EAN: 8418861501383 (kód neexistuje)

Výrobce dle značení/ Země původu: Dongyang City YILONG Cosmetics Factory, Weishan Town, Dongyang City, Shen Liang Industrial Park/ Čína
Dovozce: HY-DOMACI HRACKY.CZ, Praha 4 (firma neexistuje)
Distributor: nezjištěn
Prodejce: Thi Huong Tran, Rokycanova 1615, 356 01 Sokolov, IČ: 44647948
(prodejna: Potraviny u Hanky, ul. Nábřežní, 356 01 Sokolov – přístavba mezi budovami č.p. 1458 a 1459)

Popis: Jedná se o sadu 12 plastových nehtů na ruce v různých barevných a stylových variantách a lepidla v cca 5 cm dlouhé oranžové tubě (na lepidle je ve složení uveden dibutylftalát). Nehty jsou uzavřeny do plastového blistru, který je společně s lepidlem vložen do světle růžové závěsné papírové skládačky s plastovým průhledem. Na skládačce jsou uvedeny anglické texty a kódy (včetně neexistujícího EAN – čarového – kódu) identifikující výrobek, další propagační texty (LOOKS LIKE YOUR OWN NAIL, LET YOUR FINGERS MORE COOL AND PERSONALITY), návod k použití a varování, datum výroby a datum doporučené spotřeby. Na dolepené bílé papírové etiketě se nachází chybně uvedený český název výrobku, kódy (včetně alternativního a opět neexistujícího čarového – EAN – kódu), uvedení neexistující firmy jako dovozce, symbol Zeleného bodu, symbol nabádající k šetrnému vztahu k životnímu prostředí (piktogram „basketbalisty“), značka shody CE (jejíž použití je u tohoto typu výrobků neoprávněné), recyklační symbol a piktogram výrobku nevhodného pro děti do 3 let.

Odůvodnění: Bylo zjištěno, že u uvedeného výrobku nejsou prokazatelně dodrženy požadavky odstavce b) článku 3 nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009, o kosmetických přípravcích, protože ve svém složení uvádí látku, která je v kosmetických přípravcích zakázána v příloze II tohoto nařízení (ref. č. 675), a to dibuthylftalát.

Riziko pro spotřebitele spočívá v tom, že při použití výrobku může docházet ke kontaktu s kůží, přičemž látka, ktera nesmí být součástí složení kosmetických prostředků, může přestupovat do organizmu, kde představuje riziko pro reprodukci či může nepříznivě ovlivňovat zdraví zejména u citlivých skupin obyvatel.

Úplný text stanovení nebezpečného výrobku v textových formátech word a pdf a předmětné fotografie v příloze.

 

Přílohy