Stanovení nebezpečného výrobku – Sada líčení v krabici Beauty Make-up Set

Vytvořeno: 28. 5. 2014 Poslední aktualizace: 28. 5. 2014

Ministerstvo zdravotnictví postupem podle § 80 odst. 7 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, informuje spotřebitelskou veřejnost o nebezpečném výrobku:

 

 

Beauty Make-up Set, NO. 1157 A

značení dle dolepené etikety: SADA LÍČENÍ V KRABICI, Item No: 4975000, B: 60, EAN: 8713149750003

 

 

Výrobce/ Dovozce/ Země původu: neuvedeni/ Čína

Dovozce dle etikety: Bohemia Corporation s.r.o., Na zámecké 1518/9, 140  00 Praha 4 – Nusle, IČ: 27902579 (firma nedohledatelná)

Distributor dle faktury: HAIKO MORAVA s.r.o., Wintrova 2539/25, 628 00 Brno, IČ: 29269962

Prodejce: Muoi Nguyen Van, Opletalova 176, 284 01 Kutná Hora – Špiší, IČ: 60455462

 

 

Popis: Kosmetická dívčí sada v plastovém růžovém obalu. Rozkládací sadu tvoří tři části, které mají po složení tvar zabaleného bonbonu. Ve spodní části je pět barev očních stínů ve tvaru srdce, tři tvářenky různých barev (dvě ve tvaru květiny a jedna ve tvaru kolečka) a tyčinka s molitanem. Ve střední části je rtěnka a lesk na rty, lak na nehty a dvě sponky. Vrchní přiklápěcí díl má na spodní straně zrcátko. Výrobek je uložen v papírové skládačce s plastovým průhledem v čelní stěně. Na přední straně je uveden název výrobku, anglické varování před nebezpečím udušení vinou obsahu malých částí a s tím související upozornění na nevhodnost výrobku pro děti do 3 let. Na čelní straně je dále anglická informace o provedeném testování bezpečnosti výrobku (což je v rozporu s níže uvedeným laboratorním nálezem), vhodnosti složení výrobku pro děti a výzva k uschování obalu kvůli dalším informacím. Na zadní straně skládačky je opět uveden anglický název výrobku, složení výrobku, země původu výrobku, kód NO. 1157 A, značka shody CE, piktogram nevhodnosti výrobku pro děti do 3 let, piktogram Zeleného bodu, symbol nabádající k šetrnému vztahu k životnímu prostředí (piktogram „basketbalisty“) a zkratky norem (EN71, ASTM). Na zadní stranu je nalepena bílá papírová etiketa s českým názvem výrobku, různými kódy včetně čarového (EAN), české, slovenské a polské upozornění na nebezpečí spolknutí nebo vdechnutí malých dílků a s tím související nevhodnost pro děti do 3 let (vyjádřeno také piktogramem), uvedením nedohledatelné firmy jako distributora a výrobce, značkou shody CE, piktogramem Zeleného bodu, piktogramy druhu použitého materiálu a symbolem nabádajícím k šetrnému vztahu k životnímu prostředí (piktogram „basketbalisty“).

 

 

Odůvodnění: Laboratorními rozbory bylo zjištěno, že žlutá barva očních stínů obsahuje olovo v množství 220 mg/kg výrobku. Přitom povolena je pouze nezáměrná přítomnost stopového množství zakázané látky pocházející z nečistot v přírodních nebo syntetických přísadách, z výrobního procesu, ze skladování nebo z migrace z obalu, která je při správné výrobní praxi technicky nevyhnutelná, za předpokladu, že je výrobek bezpečný pro lidské zdraví. Výrobek tedy nesplňuje ustanovení článku 14, odst. 1 písm. a) nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kosmetických přípravcích ve spojení s Přílohou II, ref. č. 289.

 

Riziko obsahu olova spočívá v možnosti poškození celé řady orgánů: ledvin a jater, nervového systému, červených krvinek, cév a svalstva.

 

 

Úplný text stanovení nebezpečného výrobku v textových formátech word a pdf a předmětné fotografie v příloze.

Přílohy