Stanovení nebezpečného výrobku: LULU beauty, IN MY POUCH

Vytvořeno: 13. 2. 2024 Poslední aktualizace: 13. 2. 2024

Ministerstvo zdravotnictví postupem podle § 6 zákona o obecné bezpečnosti výrobků č. 102/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů, stanoví jako nebezpečný tento kosmetický přípravek:

LULU beauty, IN MY POUCH
číslo šarže/ sp. do: ITEM NO: Te22-52, Umělé nehty
EAN: 9999990031839

Země původu: Čína

Popis: Jedná se o sadu na nehty, v barevné papírové skládačce s průhledem. Nalepovací, různobarevné nehty a lepidlo jsou uloženy v plastovém, průhledném blistru, který je v papírové skládačce. Na přední straně skládačky s motivem „čtverečkovaného“ papíru jsou texty identifikující výrobek, obrázky líčidel (rtěnka, oční stíny, tužky na oči), kabelky, srdíček a hvězdiček. Na zadní straně skládačky jsou anglické texty, týkající se popisu obsahu sady, varování a informací k použití kosmetického přípravku, včetně návodných fotografií. Na dolepené papírové etiketě je uveden český název výrobku (Umělé nehty), kód ITEM NO: Te22-52, EAN kód, údaj o zemi původu a další cizojazyčné texty, symbol Zeleného bodu, označení shody CE a symbol nevhodnosti výrobku pro děti do 3 let. Tuba lepidla, červené barvy s plastovým, bílým uzávěrem, je součástí balení. Na boční straně lepidla je uveden seznam přísad, kde je uvedena složka mj. „DIBUTYL PHTHALATE“.

Odůvodnění: Bylo zjištěno, že u uvedeného výrobku nejsou prokazatelně dodrženy požadavky nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kosmetických přípravcích. Podle čl. 14 odst. 1 písm. a) nařízení nesmějí kosmetické přípravky obsahovat zakázané látky uvedené v příloze II. Látka dibutylftalát (CAS 84-74-2) je uvedena v příloze II pod referenčním číslem 675. Látka je klasifikována jako toxická pro reprodukci kategorie 1 B a jako taková představuje riziko pro lidské zdraví. Dibutylftalát nesmí být, stejně jako jiné látky klasifikované jako CMR (karcinogenní, mutagenní nebo toxické pro reprodukci) používán jako přísada kosmetických přípravků.