Stanovení nebezpečného výrobku: Fire Fight, GORDANO PARFUMS, EAU DE TOILETTE POUR HOMME

Vytvořeno: 16. 1. 2024 Poslední aktualizace: 16. 1. 2024

Ministerstvo zdravotnictví postupem podle § 6 zákona o obecné bezpečnosti výrobků č. 102/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů, stanoví jako nebezpečný tento kosmetický přípravek:

Fire Fight, GORDANO PARFUMS, EAU DE TOILETTE POUR HOMME
číslo šarže/ sp. do: neuvedeno

EAN: 5902114883065

Země původu: Polsko 

Popis: Jedná se o toaletní vodu ve skleněném flakonu obdélníkového tvaru s rozprašovačem a s černým plastovým uzávěrem. Na přední straně flakonu jsou texty identifikující výrobek (Fire Fight, GORDANO PARFUMS, EAU DE TOILETTE POUR HOMME). Flakon je vložen do papírové skládačky, hranatého tvaru, bílé barvy s černobílým textem GORDANO PARFUMS a ta je vložena do černo červené papírové skládačky, s motivem plamenů, se stříbrnými a červenými texty a je zabalená v celofánovém obalu. Na přední straně skládačky jsou uvedeny texty identifikující výrobek a nominální obsah výrobku. Na zadní straně skládačky jsou uvedeny texty (GORDANO PARFUMS, FIRES FIGHT 19), cizojazyčné texty, včetně českého názvu výrobku (KOLÍNSKÁ VODA), nominální obsah výrobku, údaj o výrobci, zemi původu (Made in EU.POLAND) a další informace o údajné zemi původu (FRAGRANCE MADE IN FRANCE), EAN kód, cizojazyčné texty týkající se použití výrobku a seznam přísad, kde je uvedena složka mj. „Butylphenyl Methylpropional“, dále je zde uveden symbol Zeleného bodu, symbol otevřeného kelímku, výstražný symbol hořlaviny a symbol nabádající k šetrnému vztahu k životnímu prostředí (piktogram „basketbalisty“). Výrobek svým názvem, grafikou a celkovým designem připomíná jiný značkový výrobek.

Odůvodnění: Bylo zjištěno, že u uvedeného výrobku nejsou prokazatelně dodrženy požadavky nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kosmetických přípravcích. Podle čl. 14 odst. 1 písm. a) nařízení nesmějí kosmetické přípravky obsahovat zakázané látky uvedené v příloze II. Látka 2-(4-terc-butylbenzyl) propanal (CAS 80-54-6; lilial) je uvedena v příloze II pod referenčním číslem 1666. Látka je klasifikována jako toxická pro reprodukci kategorie 1 B. Vědecký výbor pro bezpečnost spotřebitele neschválil udělení výjimky pro tuto látku a lilial tak nesmí být, stejně jako jiné látky klasifikované jako CMR (karcinogenní, mutagenní nebo toxické pro reprodukci) používán jako přísada kosmetických přípravků. Testy na zvířatech bylo prokázáno, že je látka lilial toxická pro reprodukci a její použití tak představuje riziko pro lidské zdraví.