S dotazy ke zdravotnické péči pro občany z Ukrajiny se obraťte na infolinku +420226201221volba č. 2, která je v provozu denně od 8 do 19 hodin. Linka slouží ke komunikaci v českém, ukrajinském a ruském jazyce, a to i pro případy tlumočení do českého jazyka pro poskytovatele zdravotních služeb.
Якщо у Вас виникли питання щодо охорони здоров’я громадян України, звертайтесь на інформаційну лінію +420226201221 –  варіант № 2, який працює щодня з 8:00 до 19:00. Лінія використовується для спілкування чеською, українською та російською мовами, навіть для випадків перекладу на чеську для медичних працівників.

Ministerstvo zdravotnictví se připojuje ke Světovému dni porozumění autismu, opět svou budovu rozsvítilo modře

Vytvořeno: 2. 4. 2020 Poslední aktualizace: 12. 7. 2020

Ministerstvo zdravotnictví se při příležitosti Světového dne porozumění autismu zapojuje do osvětové kampaně „Česko svítí modře“ na podporu lidí s poruchou autistického spektra (PAS). V podvečer 2. dubna se v oknech budovy Ministerstva zdravotnictví na Palackého náměstí v Praze rozsvítila modrá světla. Modrá je totiž barvou komunikace a sebevyjádření, tedy oblastí, ve kterých mají lidé s autismem největší potíže. 

Druhý duben vyhlásila OSN Světovým dnem porozumění autismu v roce 2007 s cílem snažit se o zkvalitňování života lidí s autismem, umožnit jim vést smysluplný a důstojný život a zároveň upozornit na chybějící porozumění ze strany široké veřejnosti. 

Kampaň „Česko svítí modře“ vyzývá občany k tomu, aby v noci z 2. na 3. dubna rozsvítili modrá světla ve svých domovech, kancelářích či ve významných budovách. Projekt organizuje platforma Naděje pro Autismus za účelem přitáhnout pozornost široké veřejnosti k pojmu autismus.

S cílem pomoci lidem s PAS připravilo Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci se členy odborné skupiny při Úřadu vlády speciální průkaz, který jim pomáhá v případech, kdy se dostanou například do pro ně stresujícího prostředí. Průkaz o formátu A6 obsahuje mimo jiné QR kód s obecnými informacemi ke komunikaci s osobou s PAS a místo na QR kód s daty o konkrétním pacientovi a jeho diagnóze. Více informací o průkazu zde.

Více informací o autismu a souvisejících kampaních najdete na stránkách Naděje pro autismus a jejich Facebookovém profilu.

 

Štítky: Aktualita