S dotazy ke zdravotnické péči pro občany z Ukrajiny se obraťte na infolinku +420226201221volba č. 2, která je v provozu denně od 8 do 19 hodin. Linka slouží ke komunikaci v českém, ukrajinském a ruském jazyce, a to i pro případy tlumočení do českého jazyka pro poskytovatele zdravotních služeb.
Якщо у Вас виникли питання щодо охорони здоров’я громадян України, звертайтесь на інформаційну лінію +420226201221 –  варіант № 2, який працює щодня з 8:00 до 19:00. Лінія використовується для спілкування чеською, українською та російською мовами, навіть для випадків перекладу на чеську для медичних працівників.

Kvalita vody ke koupání ke dni 29. 7. 2022

Vytvořeno: 29. 7. 2022 Poslední aktualizace: 5. 8. 2022

S pokračujícím letním obdobím způsobují jako každý rok největší problém z hlediska kvality vody ke koupání na mnoha rekreačních místech sinice. Na některých lokalitách, kde byl zaznamenán zvýšený výskyt sinic, však pozorujeme opětovné zlepšení podmínek ke koupání. Příkladem může být Brněnská přehrada v Jihomoravském kraji. K dnešnímu dni je evidováno devět „zákazů koupání“ (černý symbol) a šest míst bylo vyhodnoceno jako nevhodné ke koupání (červený symbol).

Rybník Sykovec, Kraj VysočinaTřetím stupeň kvality vody (oranžový symbol, kdy je doporučeno citlivým osobám se po vykoupání osprchovat) je již hodnoceno velké množství lokalit napříč celou Českou republikou. Z větších a hojně navštěvovaných míst je oranžovým „smajlíkem“ vyhodnoceno např. Máchovo jezero v Libereckém kraji, dále VN Plumlov v Olomouckém kraji nebo koupaliště ve volné přírodě Hostivař v Praze. Více informací o nebezpečí spojeném se sinicemi a užitečné rady naleznete zde: Sinice a koupání v přírodě, SZÚ (szu.cz).

V souvislosti se současným děním, kdy území Českého Švýcarka bylo zasaženo rozsáhlými požáry, je nutné upozornit na omezení koupání v jezeře Milada v Ústeckém kraji, které nyní slouží k odběru vody pro hašení. Zákaz vstupu do vody a na vodní plochu platí od tohoto čtvrtka do odvolání, proto je nutné sledovat aktuální informace.

Přehledné hodnocení kvality koupacích vod je k dispozici na: koupacivody.cz a také na internetových stránkách jednotlivých krajských hygienických stanic.


Voda nebezpečná ke koupání, hrozí akutní poškození zdraví.
Zákaz koupání!

   

kraj

název koupaliště

Vysočina

vodní nádrž Sedlice – výrazně překročeny limitní hodnoty sinic a chlorofylu

 

rybník Kachlička – masový výskyt sinic

Jihočeský

vodní nádrž Orlík – veřejné tábořiště Podolsko – výrazně překročeny limitní hodnoty sinic a chlorofylu

Karlovarský

Velký rybník – masový výskyt sinic

Královéhradecký

přírodní koupaliště Trutnov – Dolce park – výrazně překročeny limitní hodnoty ukazatele sinice a chlorofyl

Moravskoslezský

rybník Pod Hradem – masový výskyt sinic

Praha

koupaliště Džbán – masový výskyt sinic, vysoké hodnoty chlorofylu

Pardubický

rybník Rosnička – výrazně překročeny limitní hodnoty sinic

Zlínský

Pahrbek Napajedla – masový výskyt sinic a vysoké hodnoty chlorofylu

 

Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem.
   

kraj

název koupaliště

Středočeský

jezero Ostrá – vysoké hodnoty chlorofylu a zvýšené množství sinic

Zlínský

vodní nádrž Luhačovice – kemp – vysoký výskyt sinic a zvýšené hodnoty chlorofylu

Jihomoravský vodní nádrž Výrovice – velké množství sinic a vysoké hodnoty chlorofylu
Ústecký rybník Chmelař – překročeny limitní hodnoty sinic a chlorofylu
Karlovarský koupaliště Rolava – Karlovy Vary – zvýšený výskyt sinic
Liberecký

Koupaliště Sedmihorky – překročeny limitní hodnoty sinic a chlorofylu


V místech ovlivněných havarijními situacemi, přívalovými srážkami nebo povodněmi je nutné očekávat zhoršenou kvalitu vody, zvýšené riziko nákazou infekčním či jiným onemocněním a z preventivních důvodů se nedoporučuje v těchto lokalitách koupání.