S dotazy ke zdravotnické péči pro občany z Ukrajiny se obraťte na infolinku +420226201221volba č. 2, která je v provozu denně od 8 do 19 hodin. Linka slouží ke komunikaci v českém, ukrajinském a ruském jazyce, a to i pro případy tlumočení do českého jazyka pro poskytovatele zdravotních služeb.
Якщо у Вас виникли питання щодо охорони здоров’я громадян України, звертайтесь на інформаційну лінію +420226201221 –  варіант № 2, який працює щодня з 8:00 до 19:00. Лінія використовується для спілкування чеською, українською та російською мовами, навіть для випадків перекладу на чеську для медичних працівників.

Kvalita vody ke koupání ke dni 22. 7. 2022

Vytvořeno: 24. 7. 2022 Poslední aktualizace: 29. 7. 2022

Sinicový vodní květ na rybníku Kachlička (Kraj Vysočina)V souvislosti se slunečným počasím a vysokými teplotami dochází na koupacích místech k dalšímu zhoršování kvality vody, a to především z hlediska výskytu sinic. Na některých lokalitách bylo zaznamenáno i zvýšené mikrobiologické znečištění.  K dnešnímu dni je evidováno již sedm „zákazů koupání“ (černý symbol) a pět míst bylo označeno jako nevhodné ke koupání (červený symbol). Více informací o nebezpečí spojeném se sinicemi a užitečné rady naleznete zde: Sinice a koupání v přírodě, SZÚ (szu.cz). V blízkosti sledovaných koupacích míst jsou veřejnosti k dispozici také informační tabule, na kterých lze najít všeobecné informace o jednotlivých lokalitách včetně hodnocení kvality vody.

Třetím stupněm kvality vody (oranžový symbol, kdy je doporučeno citlivým skupinám osob se po vykoupání osprchovat) je nadále hodnoceno např.  Máchovo jezero v Libereckém kraji. Aktuálně došlo opět ke zhoršení vody v Brněnské přehradě v Jihomoravském kraji. V tomto kraji je na třetím stupni kvality stále i vodní nádrž Výrovice a vodní nádrž Letovice. V Praze byl zaznamenán zvýšený výskyt sinic na koupališti ve volné přírodě Hostivař. Oranžovým symbolem byla zhodnocena také vodní nádrž Slezská Harta v Moravskoslezském kraji, kde bylo zjištěno zvýšené mikrobiologické znečištění.

Přehledné hodnocení kvality koupacích vod je k dispozici na: koupacivody.cz a také na internetových stránkách jednotlivých krajských hygienických stanic.


Voda nebezpečná ke koupání, hrozí akutní poškození zdraví.
Zákaz koupání!

   

kraj

název koupaliště

Vysočina

vodní nádrž Sedlice – výrazně překročeny limitní hodnoty sinic a chlorofylu

 

Rybník Kachlička – masový výskyt sinic

Jihočeský

vodní nádrž Orlík – veřejné tábořiště Podolsko – výrazně překročeny limitní hodnoty sinic a chlorofylu

Karlovarský

Velký rybník – masový výskyt sinic

Královéhradecký

Přírodní koupaliště Trutnov – Dolce park – výrazně překročeny limitní hodnoty ukazatele sinice a chlorofyl

Moravskoslezský

Rybník Pod Hradem – masový výskyt sinic

Praha

Koupaliště Džbán – masový výskyt sinic, vysoké hodnoty chlorofylu

 

Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem.
   

kraj

název koupaliště

Středočeský

Vyžlovský rybník – překročeny limitní hodnoty sinic a chlorofylu

Zlínský

Pahrbek Napajedla – vysoký výskyt sinic a zvýšené hodnoty chlorofylu

Moravskoslezský Kališovo jezero – pískovna – vodní květ sinic v blízkosti břehů
Ústecký

Rybník Chmelař – překročeny limitní hodnoty sinic a chlorofylu

Pardubický

Rybník Rosnička – překročeny limitní hodnoty sinic a chlorofylu


V místech ovlivněných havarijními situacemi, přívalovými srážkami nebo povodněmi je nutné očekávat zhoršenou kvalitu vody, zvýšené riziko nákazou infekčním či jiným onemocněním a z preventivních důvodů se nedoporučuje v těchto lokalitách koupání.