S dotazy ke zdravotnické péči pro občany z Ukrajiny se obraťte na infolinku +420226201221volba č. 2, která je v provozu denně od 8 do 19 hodin. Linka slouží ke komunikaci v českém, ukrajinském a ruském jazyce, a to i pro případy tlumočení do českého jazyka pro poskytovatele zdravotních služeb.
Якщо у Вас виникли питання щодо охорони здоров’я громадян України, звертайтесь на інформаційну лінію +420226201221 –  варіант № 2, який працює щодня з 8:00 до 19:00. Лінія використовується для спілкування чеською, українською та російською мовами, навіть для випадків перекладу на чеську для медичних працівників.

Kvalita vody ke koupání ke dni 15. 7. 2022

Vytvořeno: 15. 7. 2022 Poslední aktualizace: 22. 7. 2022

Vodní nádrž Nechranice, Ústecký krajS pokračující rekreační sezónou hygienici pravidelně odebírají vzorky na určených koupacích lokalitách a vyhodnocují jejich kvalitu. K dnešnímu datu je evidováno pět „zákazů koupání“ (černý symbol) a pět lokalit bylo označeno jako nevhodné ke koupání (červený symbol). Voda se zvýšeným oživením sinicemi představuje zdravotní riziko pro koupající se rekreanty, proto se doporučuje aktuální hodnocení sledovat a varování hygienické služby respektovat. Více informací o nebezpečí spojeném se sinicemi a užitečné rady naleznete zde: Sinice a koupání v přírodě – SZÚ.

Třetím stupeň kvality vody (oranžový symbol, kdy je doporučeno citlivým osobám se po vykoupání osprchovat) je aktuálně hodnoceno např. Máchovo jezero v Libereckém kraji, koupaliště Rolava v Karlovarském kraji, vodní nádrž Výrovice v Jihomoravském kraji,  Lipno v Jihočeském kraji a také koupaliště Džbán v Praze.

Přehledné hodnocení kvality koupacích vod je k dispozici na: koupacivody.cz a také na internetových stránkách jednotlivých krajských hygienických stanic.


Voda nebezpečná ke koupání, hrozí akutní poškození zdraví.
Zákaz koupání!

   

kraj

název koupaliště

Vysočina

vodní nádrž Sedlice – výrazně překročeny limitní hodnoty sinic a chlorofylu

 

Rybník Kachlička – překročen limit ukazatele sinic a chlorofylu

Jihočeský

vodní nádrž Orlík – veřejné tábořiště Podolsko – výrazně překročeny limitní hodnoty sinic a chlorofylu

Karlovarský

Velký rybník – masový výskyt sinic

Královéhradecký

Přírodní koupaliště Trutnov – Dolce park – výrazně překročeny limitní hodnoty ukazatele sinice a chlorofylu

 

Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem.
   

kraj

název koupaliště

Jihočeský

 

Staňkovský rybník – překročeny limitní hodnoty sinic a chlorofylu

Zlínský

Pahrbek Napajedla – vysoký výskyt sinic a zvýšené hodnoty chlorofylu

Moravskoslezský

Rybník Pod Hradem – zvýšený výskyt sinic

Ústecký

 

Rybník Chmelař – překročeny limitní hodnoty sinic a chlorofylu

Pardubický

Rybník Rosnička – překročeny limitní hodnoty sinic a chlorofylu


V místech ovlivněných havarijními situacemi, přívalovými srážkami nebo povodněmi je nutné očekávat zhoršenou kvalitu vody, zvýšené riziko nákazou infekčním či jiným onemocněním a z preventivních důvodů se nedoporučuje v těchto lokalitách koupání.