S dotazy ke zdravotnické péči pro občany z Ukrajiny se obraťte na infolinku +420226201221volba č. 2, která je v provozu denně od 8 do 19 hodin. Linka slouží ke komunikaci v českém, ukrajinském a ruském jazyce, a to i pro případy tlumočení do českého jazyka pro poskytovatele zdravotních služeb.
Якщо у Вас виникли питання щодо охорони здоров’я громадян України, звертайтесь на інформаційну лінію +420226201221 –  варіант № 2, який працює щодня з 8:00 до 19:00. Лінія використовується для спілкування чеською, українською та російською мовами, навіть для випадків перекладу на чеську для медичних працівників.

Kvalita vody ke koupání ke dni 1. 7. 2022

Vytvořeno: 1. 7. 2022 Poslední aktualizace: 15. 7. 2022

Aktuální vysoké teploty vzduchu a intenzivní srážky ovlivňují kvalitu koupacích vod na řadě rekreačních lokalit. Hygienici zaznamenali výrazné nárůsty sinic a také dochází ke snižování průhlednosti vody. K dnešnímu datu jsou evidovány dva „zákazy koupání“ (černý symbol) z důvodu masového výskytu sinic. Jedna lokalita je stále označena jako nevhodná ke koupání (červený symbol).

Na třetím stupni kvality vody (oranžový symbol, kdy je doporučeno citlivým osobám se po vykoupání osprchovat) stále zůstává například Máchovo jezero v Libereckém kraji a jedna lokalita na vodní nádrži Slapy – Županovice ve Středočeském kraji. Na základě výsledků monitorování kvality vody ke koupání odebraných na začátku tohoto týdne přibyly další lokality, na kterých je zaznamenáno zhoršení kvality vody především z hlediska zvýšeného výskytu sinic. Jedná se například o Brněnskou přehradu v Jihomoravském kraji. Více informací o nebezpečí spojeném se sinicemi a užitečné rady naleznete zde: Sinice a koupání v přírodě, SZÚ (szu.cz).

Přehledné hodnocení kvality koupacích vod je k dispozici na: Koupací vody (koupacivody.cz) a také na internetových stránkách jednotlivých krajských hygienických stanic.


Voda nebezpečná ke koupání, hrozí akutní poškození zdraví.
Zákaz koupání!

   

kraj

název koupaliště

Vysočina

vodní nádrž Sedlice – výrazně překročeny limitní hodnoty sinic a chlorofylu

Jihočeský

vodní nádrž Orlík – veřejné tábořiště Podolsko – výrazně překročeny limitní hodnoty sinic a chlorofylu

 

Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem.
   

kraj

název koupaliště

Karlovarský

Velký rybník – byl zaznamenán nadměrný výskyt sinic a vysoké hodnoty chlorofylu


V místech ovlivněných havarijními situacemi, přívalovými srážkami nebo povodněmi je nutné očekávat zhoršenou kvalitu vody, zvýšené riziko nákazou infekčním či jiným onemocněním a z preventivních důvodů se nedoporučuje v těchto lokalitách koupání.