Kvalita vody ke koupání – informace ke dni 7. 7. 2023

Vytvořeno: 7. 7. 2023 Poslední aktualizace: 14. 7. 2023

Na většině míst ke koupání se mohou rekreanti stále těšit z velmi dobré kvality vody. Krajští hygienici odvolali zákaz koupání na lokalitě vodní nádrž Orlík – veřejné tábořiště Podolsko, avšak i přes částečné zlepšení je voda hodnocena jako nevhodná ke koupání (červený symbol). K dnešnímu dni evidujeme dva „zákazy koupání“ (černý symbol) a dvě lokality jsou označeny jako nevhodné ke koupání (červený symbol).

Vodní nádrž Nechranice

Jako nevhodná ke koupání byla z důvodu mikrobiologického znečištění zhodnocena voda na koupací lokalitě Lom – jezírko Košutka v Plzeňském kraji. Naopak bakteriální znečištění v Lomu Horní Cerekev v Kraji Vysočina, v důsledku kterého byla voda v minulém období hodnocena červeným symbolem, se snížilo na přijatelné hodnoty. Zvýšené množství bakterií může způsobit zdravotní problémy, proto do celkového hodnocení kvality vody vstupují i ukazatelé mikrobiologického znečištění.

Přehledné hodnocení kvality koupacích vod je k dispozici na: Koupací vody (koupacivody.cz) a také na internetových stránkách jednotlivých krajských hygienických stanic.


Voda nebezpečná ke koupání, hrozí akutní poškození zdraví.
Zákaz koupání!

   

kraj

název koupaliště

Královéhradecký

Přírodní koupaliště Trutnov – Dolce park – výrazně překročeny limitní hodnoty ukazatele sinic a chlorofylu-a
provozovatel již ukončil koupací sezónu

Praha

Koupaliště s přírodním čištěním vody Lhotka – výskyt původců cerkáriové dermatitidy

 

Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem.
   

kraj

název koupaliště

Jihočeský

Vodní nádrž Orlík – veřejné tábořiště Podolsko – byla překročena hodnota ukazatele sinice a chlorofyl-a

Plzeňský

Lom – jezírko Košutka – zvýšené hodnoty mikrobiologických ukazatelů (bakteriální znečištění)


V místech ovlivněných havarijními situacemi, přívalovými srážkami nebo povodněmi je nutné očekávat zhoršenou kvalitu vody, zvýšené riziko nákazou infekčním či jiným onemocněním a z preventivních důvodů se nedoporučuje v těchto lokalitách koupání.