Kvalita vody ke koupání – informace ke dni 23. 6. 2023

Vytvořeno: 23. 6. 2023 Poslední aktualizace: 30. 6. 2023

V právě proběhlém týdnu nás počasí potrápilo vysokými teplotami přesahujícími hranici 30°C. Tyto teploty vyústily v silné bouřky a přívalové deště, což se na mnoha místech může krátkodobě odrazit na kvalitě vody. Bohužel k dnešnímu datu byly vydány již tři zákazy koupání (černý symbol).

Velký rybník v Karlovarském krajiZákaz ke koupání musel být vydán i na koupališti s přírodním čištěním vody Lhotka v Praze, protože vyšetřením vodních plžů odebraných z tohoto biotopu bylo prokázáno uvolňování původců cerkáriové dermatitidy. O cerkáriové dermatitidě, což je zpravidla nezávažné, ale velmi obtěžující onemocnění, se více dočtete zde: Dermatitis (helminthology.cz)

Přehledné hodnocení kvality koupacích vod je k dispozici na: Koupací vody (koupacivody.cz) a také na internetových stránkách jednotlivých krajských hygienických stanic.


Voda nebezpečná ke koupání, hrozí akutní poškození zdraví.
Zákaz koupání!

   

kraj

název koupaliště

Královéhradecký

Přírodní koupaliště Trutnov – Dolce park – výrazně překročeny limitní hodnoty ukazatele sinic a chlorofylu-a
provozovatel již ukončil koupací sezónu

Jihočeský

Vodní nádrž Orlík – veřejné tábořiště Podolsko – byla překročena hodnota ukazatele sinice a chlorofyl-a

Praha

Koupaliště s přírodním čištěním vody Lhotka – výskyt původců cerkáriové dermatitidy

 

Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem.
   

kraj

název koupaliště

   


V místech ovlivněných havarijními situacemi, přívalovými srážkami nebo povodněmi je nutné očekávat zhoršenou kvalitu vody, zvýšené riziko nákazou infekčním či jiným onemocněním a z preventivních důvodů se nedoporučuje v těchto lokalitách koupání.