Kvalita vody ke koupání – aktuální informace ke dni 19. 6. 2020

Vytvořeno: 19. 6. 2020 Poslední aktualizace: 26. 7. 2020

K dnešnímu datu již byly odebrány vzorky ke kontrole kvality vody ke koupání na všech lokalitách, sledovaných krajskými hygienickými stanicemi (120 lokalit – viz seznam vod ke koupání 2020). Koupališť ve volné přírodě, kde kvalitu vody sleduje provozovatel bylo zatím odebráno pouze cca 70 – značná část provozovaných koupališť není k dnešnímu datu zatím v provozu. Zákaz koupání zatím vydán nebyl. 4 lokality jsou již označeny jako nevhodné ke koupání (červený symbol-podrobněji viz níže). Dále byla na některých hojně navštěvovaných lokalitách zaznamenána již mírně zhoršená kvalita vody (oranžový symbol, kdy je doporučeno citlivým osobám se po vykoupání osprchovat) – Praha-koupaliště Hostivař, Máchovo jezero nebo Těrlická přehrada na Ostravsku.

 


Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem.

 

Kraj Koupání Stav
Jihočeský kraj  Staňkovský rybník  aktuálně kvalita vody vyhovuje, avšak s ohledem na vyhodnocení mikrobiologických ukazatelů za uplynulé koupací sezony je voda souhrnně hodnocena jako nevhodná ke koupání
Liberecký kraj  Koupaliště Sluníčko – Chrastava  mikrobiologické znečištění 
Karlovarský kraj Vodní nádrž Skalka nadlimitní výskyt sinic 
   Velký rybník  nadlimitní výskyt sinic 

 

V místech ovlivněných přívalovými srážkami nebo povodněmi je nutné očekávat zhoršenou kvalitu vody, zvýšené riziko nákazou infekčním či jiným onemocněním a z preventivních důvodů se nedoporučuje v těchto lokalitách koupání.