S dotazy ke covid-19 se obracejte na celorepublikovou informační linku ke koronaviru 1221.
Pro volání ze zahraničí můžete využít telefonní číslo +420 226 20 1221.

V rámci opatření proti koronavirové nákaze upřednostněte, prosím, písemný, elektronický či telefonický kontakt před osobním setkáním na ministerstvu.

Kvalita vody ke koupání – aktuální informace ke dni 12. 6. 2020

Vytvořeno: 12. 6. 2020 Poslední aktualizace: 26. 7. 2020

K dnešnímu datu již byly odebrány vzorky ke kontrole kvality vody ke koupání na všech lokalitách, sledovaných krajskými hygienickými stanicemi (120 lokalit – viz seznam vod ke koupání 2020). Koupališť ve volné přírodě, kde kvalitu vody sleduje provozovatel bylo zatím odebráno pouze cca 50 – značná část provozovaných koupališť není k dnešnímu datu zatím v provozu. Zákaz koupání zatím vydán nebyl. 4 lokality jsou již označeny jako nevhodné ke koupání (červený symbol-podrobněji viz níže). Dále byla na některých hojně navštěvovaných lokalitách zaznamenána již mírně zhoršená kvalita vody (oranžový symbol, kdy je doporučeno citlivým osobám se po vykoupání osprchovat) – Praha-koupaliště Hostivař, Máchovo jezero nebo Těrlická přehrada na Ostravsku.

Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem.

 

Kraj Koupání Stav
Jihočeský kraj  Staňkovský rybník  aktuálně kvalita vody vyhovuje, avšak s ohledem na vyhodnocení mikrobiologických ukazatelů za uplynulé koupací sezony je voda souhrnně hodnocena jako nevhodná ke koupání
  Vodní nádrž Orlík – Podolsko nadlimitní výskyt sinic 
Liberecký kraj  Koupaliště Sluníčko – Chrastava  mikrobiologické znečištění 
Karlovarský kraj  Velký rybník  nadlimitní výskyt sinic 

 

 

V místech ovlivněných přívalovými srážkami nebo povodněmi je nutné očekávat zhoršenou kvalitu vody, zvýšené riziko nákazou infekčním či jiným onemocněním a z preventivních důvodů se nedoporučuje v těchto lokalitách koupání.