S dotazy ke zdravotnické péči pro občany z Ukrajiny se obraťte na infolinku +420226201221volba č. 2, která je v provozu denně od 8 do 19 hodin. Linka slouží ke komunikaci v českém, ukrajinském a ruském jazyce, a to i pro případy tlumočení do českého jazyka pro poskytovatele zdravotních služeb.
Якщо у Вас виникли питання щодо охорони здоров’я громадян України, звертайтесь на інформаційну лінію +420226201221 –  варіант № 2, який працює щодня з 8:00 до 19:00. Лінія використовується для спілкування чеською, українською та російською мовами, навіть для випадків перекладу на чеську для медичних працівників.

Kvalita vody ke koupání k 10. 6. 2022

Vytvořeno: 11. 6. 2022 Poslední aktualizace: 17. 6. 2022

K dnešnímu datu již byly odebrány vzorky ke kontrole kvality vody ke koupání na všech lokalitách, které jsou sledovány krajskými hygienickými stanicemi (123 lokalit – viz seznam vod ke koupání 2022). Značná část provozovaných koupališť, kde kvalitu vody sleduje provozovatel koupaliště, již byla k dnešnímu datu také ovzorkována, ačkoliv mnohá koupaliště ještě nejsou v provozu. Zákaz koupání zatím vydán nebyl, dvě lokality jsou označeny jako nevhodné ke koupání. Více informací na: www.koupacivody.cz.

Bohužel již nyní, kdy koupací sezóna teprve začíná, byla na některých hojně navštěvovaných lokalitách zaznamenána zhoršená kvalita vody, kdy je doporučeno citlivým osobám se po vykoupání osprchovat – jedná se o Máchovo jezero v Libereckém kraji nebo vodní nádrž Orlík – lokalita veřejné tábořiště Podolsko, kde byl zjištěn zvýšený výskyt sinic. Na některých lokalitách v Moravskoslezském kraji, např. Těrlická přehrada a vodní nádrž Brušperk, přetrvává stejně jako v minulém období upozornění na riziko onemocnění cerkáriovou dermatitidou.  

Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem.
   

kraj

název koupaliště

Vysočina

Rybník Kachlička – byl zaznamenán masový výskyt sinic a vysoké hodnoty chlorofylu

Vysočina

Rybník Ředkovec – byl zaznamenán masový výskyt sinic a vysoké hodnoty chlorofylu

 

V místech ovlivněných přívalovými srážkami nebo povodněmi je nutné očekávat zhoršenou kvalitu vody, zvýšené riziko nákazou infekčním či jiným onemocněním a z preventivních důvodů se nedoporučuje v těchto lokalitách koupání.