S dotazy ke zdravotnické péči pro občany z Ukrajiny se obraťte na infolinku +420226201221volba č. 2, která je v provozu denně od 8 do 19 hodin. Linka slouží ke komunikaci v českém, ukrajinském a ruském jazyce, a to i pro případy tlumočení do českého jazyka pro poskytovatele zdravotních služeb.
Якщо у Вас виникли питання щодо охорони здоров’я громадян України, звертайтесь на інформаційну лінію +420226201221 –  варіант № 2, який працює щодня з 8:00 до 19:00. Лінія використовується для спілкування чеською, українською та російською мовами, навіть для випадків перекладу на чеську для медичних працівників.

Informace k výskytu nového koronaviru

Vytvořeno: 13. 2. 2013 Poslední aktualizace: 13. 2. 2013
Informace k výskytu nového koronaviru
 
Dne 13. února 2013 Agentura pro ochranu veřejného zdraví v Anglii oznámila další případ výskytu nového koronaviru. V současnosti je evidováno 11 osob s touto infekcí, která se klinicky manifestuje jako závažné onemocnění dýchacího ústrojí a plic (z toho 5 úmrtí). Prvních deset případů má v cestovní anamnéze uveden pobyt v Saudské Arábii, Kataru nebo Jordánsku. Poslední nemocný v poslední době v zahraničí nepobýval, byl však v úzkém osobním kontaktu s předchozím nemocným, což naznačuje možný přenos z osoby na osobu.
Výskyt nového koronaviru je zřetelné odlišný, od koronaviru, který v roce 2003 způsobil onemocnění SARS. Prozatím není známa cesta přenosu a ani zdroj nového koronaviru. I když byl mezi výše uvedenými případy zaznamenán pravděpodobně i mezilidský přenos tak nebezpečí nákazy interhumánním přenosem lze považovat zatím za nízké.
Stávající studie nevylučuje, že tyto nové viry lze nalézt i v jiných státech světa.
Národní referenční laboratoř pro chřipku ve Státním zdravotním ústavu v Praze je na diagnostiku nového koronaviru v případě potřeby připravena. V ČR dosud nebyl žádný případ této infekce zaznamenán.
 
 
Zdroj ECDC, HPA