S dotazy ke covid-19 se obracejte na celorepublikovou informační linku ke koronaviru 1221.
Pro volání ze zahraničí můžete využít telefonní číslo +420 226 20 1221.

V rámci opatření proti koronavirové nákaze upřednostněte, prosím, písemný, elektronický či telefonický kontakt před osobním setkáním na ministerstvu.

Informace k výskytu nového koronaviru

Vytvořeno: 13. 2. 2013 Poslední aktualizace: 13. 2. 2013
Informace k výskytu nového koronaviru
 
Dne 13. února 2013 Agentura pro ochranu veřejného zdraví v Anglii oznámila další případ výskytu nového koronaviru. V současnosti je evidováno 11 osob s touto infekcí, která se klinicky manifestuje jako závažné onemocnění dýchacího ústrojí a plic (z toho 5 úmrtí). Prvních deset případů má v cestovní anamnéze uveden pobyt v Saudské Arábii, Kataru nebo Jordánsku. Poslední nemocný v poslední době v zahraničí nepobýval, byl však v úzkém osobním kontaktu s předchozím nemocným, což naznačuje možný přenos z osoby na osobu.
Výskyt nového koronaviru je zřetelné odlišný, od koronaviru, který v roce 2003 způsobil onemocnění SARS. Prozatím není známa cesta přenosu a ani zdroj nového koronaviru. I když byl mezi výše uvedenými případy zaznamenán pravděpodobně i mezilidský přenos tak nebezpečí nákazy interhumánním přenosem lze považovat zatím za nízké.
Stávající studie nevylučuje, že tyto nové viry lze nalézt i v jiných státech světa.
Národní referenční laboratoř pro chřipku ve Státním zdravotním ústavu v Praze je na diagnostiku nového koronaviru v případě potřeby připravena. V ČR dosud nebyl žádný případ této infekce zaznamenán.
 
 
Zdroj ECDC, HPA