S dotazy ke zdravotnické péči pro občany z Ukrajiny se obraťte na infolinku +420226201221volba č. 2, která je v provozu denně od 8 do 19 hodin. Linka slouží ke komunikaci v českém, ukrajinském a ruském jazyce, a to i pro případy tlumočení do českého jazyka pro poskytovatele zdravotních služeb.
Якщо у Вас виникли питання щодо охорони здоров’я громадян України, звертайтесь на інформаційну лінію +420226201221 –  варіант № 2, який працює щодня з 8:00 до 19:00. Лінія використовується для спілкування чеською, українською та російською мовами, навіть для випадків перекладу на чеську для медичних працівників.

Fakultní nemocnice Ostrava

Vytvořeno: 25. 10. 2022 Poslední aktualizace: 25. 10. 2022

Dobrovolnická činnost má ve Fakultní nemocnice v Ostravě (FNO) více než desetiletou tradici. FNO spolupracuje se dvěma akreditovanými dobrovolnickými centry: Nadačním fondem Pavla Novotného (NFPN) a Dobrovolnickým centrem ADRA Ostrava (DC ADRA Ostrava).

V závěru roku 2021 se podařilo ve FNO zrealizovat krásný projekt „Onkologické kavárny“, která je umístěna v prostoru onkologické kliniky. Provoz kavárny zajišťují dobrovolníci, což jsou lidé různých věkových skupin a profesí, kteří čekajícím pacientům a doprovázejícím rodinným příslušníkům vaří zdarma kávu a čaj. Kavárna poskytuje své služby každý pracovní den od 9 do 11 hodin. Poprvé v historii tak začali působit ve FNO také vlastní dobrovolníci. Kavárna se těší velké oblibě, denně využije jejích služeb až 80 pacientů a doprovázejících rodinných příslušníků. Kavárnu podporuje řada společensky odpovědných firem, které ji věcně nebo finančně podporují. Členkou dobrovolnického týmu FNO je také Ing. arch. Lucie Šidlová (hlavní architekt města Frýdku-Místku), která zdarma navrhla novou podobu čekárny, ve které se Onkologická kavárna nachází.

Mezi hlavní činnosti dobrovolníků ve FNO patří především rozhovory s pacienty, četba, hraní her, doprovod na procházku, výtvarné a tvořivé dílny a vaření kávy a čaje.

Dobrovolníci NFPN působí na Klinice hematoonkologie, Chirurgické klinice a Urologické klinice.
Dobrovolníci DC ADRA Ostrava působí na Interní a kardiologické klinice, Chirurgické klinice, Klinice dětského lékařství a Oddělení popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie. V dohledné době dojde k rozšíření dobrovolnické činnosti také na Kliniku otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku.
Dobrovolníci FNO působí na Klinice onkologické.

Každý z nás může udělat maličkost pro někoho druhého. Věnovat úsměv, vřelé slovo a hlavně svůj čas. Dobrovolníci jsou pro pacienty v nemocnici nesmírně potřební a důležití. Vděčný stisk ruky, úsměv a radost pacienta jsou mnohdy větší odměnou, než si vůbec dovedeme představit… Děkujeme, že nám s tím pomůžete!

Staňte se jedním z dobrovolníků ve FNO a pomáhejte společně navracet úsměvy našim pacientům! Pokud je vám více než 18 let, jste trestně bezúhonný a empatický, neváhejte nás kontaktovat.

 

Kontakt

Koordinátorka dobrovolnické činnosti: Simona Honsová, tel.: +420 704 682 531, e-mail: simona.honsova@fno.cz.