S dotazy ke zdravotnické péči pro občany z Ukrajiny se obraťte na infolinku +420226201221volba č. 2, která je v provozu denně od 8 do 19 hodin. Linka slouží ke komunikaci v českém, ukrajinském a ruském jazyce, a to i pro případy tlumočení do českého jazyka pro poskytovatele zdravotních služeb.
Якщо у Вас виникли питання щодо охорони здоров’я громадян України, звертайтесь на інформаційну лінію +420226201221 –  варіант № 2, який працює щодня з 8:00 до 19:00. Лінія використовується для спілкування чеською, українською та російською мовами, навіть для випадків перекладу на чеську для медичних працівників.

Co je dobrovolnictví ve zdravotnictví

Vytvořeno: 11. 4. 2022 Poslední aktualizace: 21. 6. 2022

„Být DOBROvolníkem ve zdravotnictví znamená být specialitou na DOBROu náladu a prospět pacientům jinak než lékaři, sestry a ostatní personál.“


Dobrovolnictví ve zdravotnictví je obecně vědomá, svobodně zvolená činnost ve prospěch druhých, kterou ve zdravotních službách poskytují lidé – nezdravotníci bez nároku na finanční odměnu. Dobrovolníci ve zdravotnickém zařízení nenahrazují práci odborného zdravotnického a pomocného personálu, pomáhají jiným způsobem, který přispívá uzdravení.

Zapojení dobrovolnické laické pomoci do systému zdravotní péče má v ČR více než dvacetiletou historii. V západoevropských zemích nebo v USA má dobrovolnická činnost v nemocnicích mnohem delší tradici a vysokou prestiž.