Veřejné zdraví

Rychlé odkazy

Informace o výskytu dětské obrny na Ukrajině

 

Cestou WHO byla zveřejněná zpráva o dvou potvrzených případech poliomyelitidy na Ukrajině. Oba případy jsou ze Zakarpatské oblasti, na jihozápadě Ukrajiny. Jedná se o děti ve věku (4 roky a 10 měsíců).

Cirkulující cVDPV typ 1( circulating Vaccine derived poliovirus) jsou vzácné, ale dobře zdokumentované kmeny polioviru, které se mohou objevit u některých osob, které jsou proti poliomyelitidě na Ukrajině nedostatečně očkované. Nízká proočkovanost populace celé Ukrajiny a nedostatečná subnárodní surveillance představují vysoké riziko šíření polioviru v zemi.

Ukrajina již dlouhou dobu představuje zvýšené riziko vzniku cVDPV kvůli nedostatečné proočkovanosti. V roce 2014 bylo pouze 50% dětí plně očkováno proti poliomyelitidě a jiným očkováním preventabilním chorobám. V současnosti v r. 2015 je hladina proočkovanosti proti poliomyelitidě u dětí do 1 roku 14,1% a to z důvodu nedostatku vakcín.

WHO aktuálně vyhodnocuje riziko mezinárodního šíření jako nízké, nicméně poukazuje, že postižená oblast sdílí hranice se 4 státy.

 

V Praze dne 10.9.2015

Zdroj: WHO-Světová zdravotnická organizace

Nástroje stránky

Informace o stránce

Publikováno: 11.09.2015

Poslední úprava: 11.09.2015, 12:07