Veřejné zdraví

Epidemie žluté zimnice v Brazílii


Vzestup počtu případů žluté zimnice u lidí od prosince 2017 a také vzestup počtu případů u primátů od září 2017 indikuje obnovení cirkulace viru žluté zimnice v Brazílii, především v oblasti São Paulo. Případy žluté zimnice u primátů v oblasti São Paulo a Rio de Janeiro vyvolávají obavy mimo jiné z důvodu zahájení sezóny aktivity komárů (prosinec až červenec) a nedostačující proočkovanosti v některých oblastech.

Brazilský karneval, jedno   z největších mezinárodních masových setkání, se uskuteční ve dnech    9. - 14. února 2018. Riziko zavlečení a následného přenosu žluté zimnice v EU/ EHP je v současnosti velmi nízké, avšak v souvislosti s očekáváným nárůstem počtu cestujících do Brazílie, se mohou zvýšit počty cestovních případů žluté zimnice mezi neočkovanými jedinci.

Doporučení pro cestující:
Občanům EU/EHP, kteří cestují nebo žijí v oblastech Brazílie ohrožených žlutou zimnicí a dalších státech Jižní Ameriky, se doporučuje:

  • Zkontrolovat stav očkování a v případě potřeby se nechat očkovat v souladu s národním doporučením a doporučením WHO. Očkování proti žluté zimnici se doporučuje lidem, kteří cestují nebo žijí v rizikových oblastech žluté zimnice, a to již od 9 měsíců věku. Očkování by se mělo uskutečnit deset dní před odcestováním. Země s rizikem přenosu žluté zimnice a země, které vyžadují očkování proti žluté zimnici, jsou uvedeny na internetových stránkách WHO International Travel and Health.
  • Opatření proti kousnutí komárem, obzvlášť při východu a západu slunce, kdy jsou komáři nejaktivnější; tato opatření zahrnují zejména používání repelentů, nošení oblečení, které minimalizuje vystavení pokožky vektorům, spaní ve stíněných/klimatizovaných místnostech či používání sítí proti hmyzu.

Žlutá zimnice je virové onemocnění, které způsobuje arbovirus z čeledi Flaviviridae. Onemocnění je přenášeno komárem a nejčastěji se vyskytuje v západní, střední, východní Africe a v jižní Americe. Onemocnění může způsobit široké spektrum příznaků, od mírných až po závažné. Prvotní příznaky nastanou obvykle 3-5 dní po infekci. Dochází k náhlému nástupu horečky s bolestí hlavy, bolestmi kloubů a svalů. V některých případech se může objevit žloutenka, spontánní krvácení, selhání ledvin, delirium, kóma a úmrtí.

 


Rozložení potvrzených případů žluté zimnice a rizikových oblastí, Brazílie, 6. ledna 2017 - 16. ledna 2018
(zdroj - ECDC: https://emma.ecdc.europa.eu)


Zdroj: ECDC: 

https://ecdc.europa.eu/en/publications-data/rapid-risk-assessment-outbreak-yellow-fever-brazil-second-update

https://ecdc.europa.eu/en/yellow-fever/facts

 

Nástroje stránky

Informace o stránce

Publikováno: 24.01.2018

Poslední úprava: 24.01.2018, 16:32